Czy wybielanie zębów może być niebezpieczne?

Wybielanie zębów to popularna procedura kosmetyczna, która ma na celu poprawienie wyglądu zębów poprzez usunięcie przebarwień i osadu. Chociaż wiele osób decyduje się na wybielanie zębów, warto zastanowić się, czy procedura ta może być niebezpieczna dla zdrowia jamy ustnej.

Możliwe zagrożenia

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że wybielanie zębów może prowadzić do nadwrażliwości zębów. Proces wybielania polega na usunięciu warstwy szkliwa, która chroni zęby. Jeśli szkliwo jest uszkodzone, zęby mogą stać się bardziej podatne na ból i wrażliwość na ciepło oraz zimno. Nadwrażliwość zębów może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni po zakończeniu procedury wybielania.

Ponadto, wybielanie zębów może prowadzić do uszkodzenia dziąseł. Jeśli produkt wybielający jest stosowany niewłaściwie, może spowodować podrażnienia i uszkodzenia dziąseł. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do stanów zapalnych, takich jak zapalenie dziąseł.

Niektóre produkty wybielające zawierają też składniki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Niektóre pasty do zębów i żele wybielające zawierają peroksyd wodoru, który w wysokich stężeniach może uszkadzać tkanki jamy ustnej. Wysokie stężenie peroksydu wodoru może prowadzić do stanów zapalnych, oparzeń i erozji szkliwa.

Jak uniknąć zagrożeń, czyli bezpieczne wybielanie zębów

Nie zalecamy stosowania produktów wybielających o nieznanej jakości. Lepiej wybierać produkty wybielające renomowanych producentów, które przeszły niezbędne testy jakości i bezpieczeństwa. Przy stosowaniu produktów wybielających warto też stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać zalecanej dawki.

Niemniej zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do stomatologa. Specjalista wykonujący wybielanie zębów dostosuje wybór metody do specyfiki uzębienia danego pacjenta, a następnie profesjonalnie przeprowadzi zabieg. W takim przypadku nie trzeba niczego się obawiać, ponieważ w tej sytuacji wybielanie jest całkowicie bezpieczne. Co więcej, profesjonalnie przeprowadzona procedura zapewnia zdecydowanie lepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.