W poszukiwaniu skutecznych i łatwych w montażu materiałów budowlanych, płyty warstwowe zwane obornickimi lub poliuretanowymi stają się coraz bardziej popularnym wyborem. Dzięki swojej prostocie montażu oraz doskonałej termoizolacyjności, stanowią one nie tylko skuteczny sposób na utrzymanie ciepła w budynkach, lecz także oszczędność czasu i trudu w trakcie procesu budowlanego. Niniejszy artykuł ma na celu bliższe przyjrzenie się właściwościom płyt warstwowych oraz ich znaczeniu dla łatwego i efektywnego budownictwa.
Płyty warstwowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Możemy wyróżnić płyty warstwowe ścienne i dachowe oraz chłodnicze. Płyty obornicke posiadają specjalną strukturę, która składa się z metalowej okładziny oraz zamieszczonego we wnętrzu rdzenia termoizolacyjnego. Metalowa okładzina to ocynkowana blacha, jednak wykorzystywana jest tylko ta o najlepszej jakości, ponieważ jest ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne podczas montażu ale także te pochodzące ze środowiska, jak na przykład deszcz czy śnieg, silne podmuchy wiatru, nasłonecznienie czy gwałtowne zmiany temperatury. Rdzeń termoizolacyjny składa się piany poliuretanowej PIR, styropianowego wkładu, bądź twardej wełny mineralnej. Poza tym płyty warstwowe PIR posiadają coraz więcej kolorów i kształtów, dzięki czemu budynki wcale nie muszą być szare i ponure. Z wykorzystaniem ciekawych barw budynki z pewnością nabiorą walorów architektonicznych. Ponadto płyty warstwowe mogą być montowane zarówno w pionie jak i w poziomie. Płyt używa się do wykończeń budynków, które posiadają dużą powierzchnię jak na przykład pawilony, hale sportowe, produkcyjne czy przemysłowe, budynki o przeznaczeniu typowo gospodarczym, pomieszczenia biurowe, socjalne, garaże, hangary, magazyny, warsztaty.
Doskonale wiadomo jak nasłonecznienie może wpływać na różne przedmioty. Dodatkowo różne odcienie albo absorbują albo odbijają promienie słoneczne. Przy zakupie płyt warstwowych należy zwrócić uwagę nie tylko na to jak ona wygląda, ale także na to czy dana barwa będzie praktyczna. Jeśli budynek znajduje się w znacznym nasłonecznieniu kolory ciemne mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Chociaż płyta warstwowa PIR posiada specjalne ochrony, jej okładzina metalowa jest cynkowana dwustronnie, przez co jest odporna na wiele szkodliwych czynników, ciemne barwy absorbujące słoneczne promienie mogą doprowadzić do uszkodzeń i różnych awarii. Płyty poliuretanowe ciemne podczas intensywnego padania promieni słonecznych potrafią rozgrzać się nawet do 90 stopni Celsjusza. Powoduje to odkształcenia bez względu na to, z czego wykonany jest rdzeń termoizolacyjny. Ponadto warto zaznaczyć, że płyty w kolorach ciemnych są o wiele krótsze niż te wykonane w odcieniach jaśniejszych. Dzięki zastosowaniu jasnych odcieni płyt na budynkach narażonych na intensywne nasłonecznienie znacznie zmniejsza ryzyko poniesienia strat związanych z remontami uszkodzonych płyt. Dodatkowo unikniemy w ten sposób problemów związanych z termicznymi odkształceniami a przy tym nie będziemy musieli rezygnować z estetycznego wyglądu budynku.
Szybka i tania budowa poprzez płyty warstwowe
Jak na razie płyta obornicka jest najtańszym materiałem, za pomocą, którego można szybko i tanio wybudować wielkopowierzchniowe budynki. Wybór danego materiału, zazwyczaj dyktowany jest zasobami finansowymi, oraz oczekiwanymi efektami końcowymi. Z tej też przyczyny, wybór płyty warstwowej, wydaje się najlepszym, najbardziej dostępnym materiałem. Tym bardziej, że doskonale nadaje się on do budynków o konstrukcji stalowej. Jak każdy z nas widzi, większość centrów handlowych, magazynów a nawet chłodni, budowane jest w oparciu właśnie o konstrukcję stalową. Można nawet dojść do wniosku, że konstrukcja stalowa, spełnia analogiczną funkcję co dawniej budownictwo z wielkiej płyty. Materiał bardzo plastyczny, szybki w budowie, sprawia, że warto zainteresować się właśnie tym rodzajem budownictwa. Tak jak płyta warstwowa, tak sama stal jest bardzo lekka. Nie przekłada się to jednak na słabą wytrzymałość wręcz przeciwnie. Przy odpowiedniej konserwacji, budynki z płyty warstwowej oraz ze stali, są w stanie unieść naprawdę spore obciążenia. Budynki te są całkowicie bezpieczne, odporne na ogień i inne szkodliwe elementy. Można je wznosić praktycznie w każdych warunkach pogodowych i atmosferycznych. Spójrzmy na liczne budowy w naszych miastach, łatwo się przekonamy, że większość budynków wznoszona jest właśnie w tej technologii.
Usuwanie zabrudzeń
Usuwanie zabrudzeń, jakie gromadzą się na powierzchni płyt warstwowych jest niezwykle istotnym zabiegiem w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji związanych z powstaniem uszkodzeń czy pojawieniem się korozji na ich powierzchni. Pomimo tego, że metalowa okładzina posiada dwustronną warstwę antykorozyjną, wciąż jest narażona na jej pojawienie się, jeżeli na powierzchni płyty widnieją długo utrzymujące się zabrudzenia. W celu ich usunięcia należy postępować zgodnie z wytycznymi podanymi przez producentów, dzięki czemu płyty warstwowe nie ulegną zniszczeniu ani uszkodzeniu. Na początek warto jest spłukać całą powierzchnię płyt warstwowych wodą o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jeżeli zabrudzenia nadal się utrzymują można użyć delikatnych środków usuwających zanieczyszczenia. Trzeba jednak wiedzieć, iż niedozwolone jest używanie ostrych szczotek czy środków czyszczących, które mogą pozostawić nawet minimalne zadrapania. Każde zadrapanie powoduje osłabienie powłoki antykorozyjnej. Płyta warstwowa PIR, która posiada tłuste zabrudzenia może być myta środkami czyszczącymi i wodą o temperaturze 50 stopni, jednak trzeba pamiętać, że nie wolno spłukiwać jej wodą poniżej 0 stopni Celsjusza. Dzięki takiej konserwacji płyty warstwowe z pewnością nie ulegną uszkodzeniom ani nie spowodują awarii.
*Nasz serwis prowadzimy hobbystycznie i staramy się dokładać wszelkich starań, aby podane informacje zgadzały się z faktami. Jednak gdyby coś umknęło naszej uwadze i dogłębnemu reaserchowi prosimy o kontakt.