Andrzej Duda – wzrost

Andrzej Duda (ur. 16 maja 1972 roku w Krakowie) to polityk, samorządowiec i prawnik. Znany głównie jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pełniący ten urząd od 2015 roku. Jest także byłym europosłem, rzecznikiem PiS oraz podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Duda urodził się w Krakowie jako syn Jana Dudy, profesora nauk technicznych, elektrotechnika i samorządowca, oraz Janiny Dudy, profesor nauk chemicznych. W 1994 roku poślubił Agatę Kornhauser, a para ma jedno dziecko, córkę Kingę.

Andrzej Duda rozpoczął swoją drogę edukacyjną w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, gdzie uczęszczał do klasy humanistycznej w latach 1987-1991. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1997 roku uzyskał tytuł magistra, a w 2005 roku doktora nauk prawnych na podstawie pracy “Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Podjął również pracę naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. W 2005 roku założył własną kancelarię prawną.

Kariera polityczna Andrzeja Dudy rozpoczęła się w 2005 roku, gdy podjął współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Przez pewien czas pełnił funkcję doradcy i eksperta ds. legislacji. Następnie, w 2006 roku, został powołany na stanowisko wiceministra sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową oraz informatyzację sądów i prokuratury. W 2007 roku wszedł w skład Trybunału Stanu, gdzie zasiadał do 2011 roku.

W 2008 roku został mianowany podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP podczas kadencji Lecha Kaczyńskiego. Piastował tę funkcję do 2010 roku, kiedy to Bronisław Komorowski został wybrany na urząd Prezydenta RP.

Andrzej Duda aktywnie angażował się także w życie samorządowe. W 2010 roku kandydował bez powodzenia na urząd prezydenta Krakowa, jednak uzyskał mandat radnego miasta. W 2011 roku został wybrany na posła Sejmu VII kadencji, gdzie objął funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

W 2013 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości, a w 2014 roku uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Jego kandydatura na urząd Prezydenta RP została oficjalnie zarejestrowana w 2015 roku, a po dwóch turach wyborów został wybrany na tę funkcję, obejmując ją 6 sierpnia 2015 roku. W 2020 roku został ponownie wybrany na drugą kadencję, sprawując urząd Prezydenta RP do 2025 roku.

Andrzej Duda pełnił także funkcje w różnych komisjach i zespołach parlamentarnych, skupiających się m.in. na konstytucyjności, obronie demokracji i wolności słowa oraz badaniu przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Jako Prezydent RP, Andrzej Duda odegrał ważną rolę w polityce państwa, podejmując decyzje dotyczące polityki wewnętrznej i zagranicznej. Jego pierwsza kadencja rozpoczęła się w 2015 roku, a druga w 2020 roku.

Ile wzrostu ma Prezydent – Andrzej Duda

Wiele osób zastanawia się ile wzrostu ma Prezydent. Otóż Andrzej Duda jest średniego wzrostu i mierzy dokładnie 182 cm wzrostu.

źródło zdjęcia: instagram.com/prezydent_pl/, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP


*Nasz serwis prowadzimy hobbystycznie i staramy się dokładać wszelkich starań, aby podane informacje zgadzały się z faktami. Jednak gdyby coś umknęło naszej uwadze i dogłębnemu reaserchowi prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.