Czy po 20 roku życia można urosnąć

W miarę dorastania często mamy nadzieję, że w końcu staniemy się wyżsi niż nasi rówieśnicy i uplasujemy się gdzieś w wyższej średniej wzrostu. Niektórzy z nas zaczynają jako niewysokie osoby, a potem osiągają gwałtowny wzrost i stają się wyżsi niż wszyscy, których znamy, podczas gdy inni z nas zaczynają jako wysocy, ale potem w pewnym sensie ich wzrost spowalnia i wcale nie stają się wyżsi. Oczywiście inni pozostaną na stałym poziomie, rosnąc mniej więcej w średnim tempie do końca. W tym momencie nikt nie zgadnie, kto zostanie gigantem, a kto dostanie krótkie zmiany.

Kiedy kończymy około 20 lat, większość z nas uważa się za dorosłych i w tym momencie może to być frustrujące, jeśli nie osiągnęliśmy takiego wzrostu, na jaki liczyliśmy. Faktem jest, że wyżsi ludzie częściej zarabiają wyższe pensje, są bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej i sięgają po rzeczy z najwyższej półki… Pytanie brzmi, czy możesz dalej rozwijać wzrost po ukończeniu 20 lat i jak możesz ułatwić ten wzrost?

Wiele osób twierdzi, że można dalej rosnąć powyżej 20 roku życia, a okres wzrostu kończy się dopiero około 27 roku życia. Tymczasem inni uważają, że nie możemy zbyt wiele osiągnąć już po 17 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ prawda jest w rzeczywistości bardziej skomplikowana i nie ma „ustalonego wieku”, w którym wszyscy przestajemy rosnąć. Przestajemy rosnąć w wieku, w którym zamykają się nasze płytki wzrostu, a to indywidualna cecha, przypuszczalnie uwarunkowane genetycznie.

Płytki wzrostu to kości w stawach, które ułatwiają wzrost i znajdują się w nadgarstkach, kolanach itp. Kiedy śpimy, nasze ciało wytwarza hormon wzrostu, który powoduje, że rośniemy bardziej, ale dzieje się to poprzez nasze płytki wzrostu. Kiedy się zamykają, zwykle około 21 roku życia, oznacza to, że nie używamy już hormonu wzrostu w ten sposób.

Jeśli masz 20 lat i nie jesteś zadowolony ze swojego wzrostu, niekoniecznie oznacza to, że powinieneś się poddać, ponieważ nadal istnieje szansa, że ​​Twoje płytki wzrostu się nie zamknęły (tylko prześwietlenie może to potwierdzić) . Najlepszym sposobem na poprawę wzrostu w tym momencie jest zwiększenie ilości hormonu wzrostu w organizmie poprzez więcej snu, a także branie gorących pryszniców i ćwiczenia fizyczne, które również skutkują zwiększeniem hormonu wzrostu. Ponieważ są one zalecane dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, z pewnością nie zaszkodzi spróbować więcej odpoczynku i ćwiczeń. Jeśli jesteś na tyle niski, że powoduje to problemy w codziennym życiu, porozmawiaj z lekarzem, który może zbadać twoje płytki wzrostu i przepisać syntetyczny hormon wzrostu (HGH).

Jeśli twoje płytki wzrostu już się zamknęły, niewiele możesz zrobić, aby zwiększyć swój wzrost. Niektórzy twierdzą, że możesz dodać centymetr, rozciągając kręgosłup i poprawiając swoją postawę. Co ciekawe, z samego rana mierzymy się jako wyżsi, ponieważ nasz kręgosłup popada w depresję w ciągu dnia, co potwierdza tę ideę. Jednak stopień wzrostu, którego możesz się spodziewać, jest bardzo marginalny, szczególnie biorąc pod uwagę ilość pracy związanej z rozciąganiem kręgosłupa i wykonywaniem takich ćwiczeń.

Inną opcją, która jest “tymczasowa”, ale być może najlepszym pomysłem dla każdego, kto jest niezadowolony ze swojego wzrostu. Jest to noszenie „butów statusowych” lub wkładek zaprojektowanych tak, aby zapewnić dodatkowy wzrost. W ten sposób staniesz się wyższy, gdy założysz te buty, co oznacza, że ​​będziesz mieć gwarancję od 2 do 5 cm podczas rozmowy kwalifikacyjnej, randki lub za każdym razem, gdy wyjdziesz na zewnątrz, jeśli sobie tego życzysz.

Jeśli to wszystko się nie uda, jeśli twój wzrost jest poważnym problemem, który wpływa na twoją pewność siebie i styl życia, dostępne są zabiegi chirurgiczne, które mogą wydłużyć twoje nogi, łamiąc je i rozsuwając, aby zagoiły się między przerwami. Jest to jednak bardzo bolesna procedura, która wymaga znoszenia złamanych nóg i śrub wbijanych w kości przez miesiące lub lata. Naprawdę najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu docenienie korzyści płynących z bycia nieco niższym i pogodzenie się z naturalnym wzrostem.


*Nasz serwis prowadzimy hobbystycznie i staramy się dokładać wszelkich starań, aby podane informacje zgadzały się z faktami. Jednak gdyby coś umknęło naszej uwadze i dogłębnemu reaserchowi prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.