Laserowa korekcja wzroku

Wzrok to jeden z kluczowych zmysłów człowieka, pomagający nawigować w codziennym życiu. Jego pogorszenie jest zwykle korygowane przez soczewki i okulary, które nie zawsze są jednak komfortowe w użyciu, przez co wiele osób poszukuje innej metody. Tutaj z pomocą przychodzi laserowa korekcja wzroku. Czym dokładnie jest, dla kogo będzie wskazana i jak dokładnie przebiega? Warto się temu przyjrzeć.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Zabieg ten został stworzony z myślą o likwidacji problemu, a nie jego zatuszowaniu, jak dzieje się to w przypadku okularów i soczewek kontaktowych. W ten sposób pacjenci mogą na nowo cieszyć się ostrym wzrokiem, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ze swojego życia dyskomfortu noszenia soczewek korygujących. Jak jednak dokładnie przebiega cały proces laserowej korekcji wzroku?

Wszystko rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, które sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnego bólu – co najwyżej może odczuć delikatny, prawie niezauważalny dyskomfort, który jednak szybko mija. Sam zabieg polega na niekierowaniu specjalnych wiązek lasera na miejsca, które zostały wyznaczone przez lekarza. Każdy laser jest tutaj wyjątkowo bezpieczny – nie ma możliwości dotknięcia niechcianych miejsc, gdyż urządzenie samo wyłączy się przy zmianie położenia gałki ocznej. 

Oczywiście wszystko kończy się odpowiednią higieną oczu, która polega najczęściej na przyjmowaniu przez kolejne dni specjalnych kropli do oczu w celu zapobiegnięcia rozwoju zapalenia spojówek. 

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu korekcji wzroku

Jak przy każdym zabiegu, istnieją zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do jego wykonania. Jak wygląda to w przypadku laserowej korekcji wzroku?

Wskazania

  • Krótkowzroczność – tutaj laser powoduje spłaszczenie rogówki, dzięki czemu promienie świetlne przestają skupiać się przed siatkówką, co w efekcie poprawia ostrość widzenia.
  • Dalekowzroczność – tutaj działanie jest przeciwne – rogówka zostaje uwypuklona, aby promienie padały na siatkówkę.
  • Astygmatyzm – w tym przypadku problemem są nierówności na płaszczyźnie rogówki, a zadaniem lasera jest ich zniwelowanie.

Przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią – zmiany hormonalne mogą wpływać na niestabilność wady wzroku.
  • Choroby – w tym nowotworowe, tarczycy, serca, jak i wszelkie infekcje wirusowe.
  • Wiek – nie można stosować tej metody przed 21 rokiem życia i po 55 roku życia, a wszystko to przez możliwość pogłębienia zmian.

Istnieje też wiele przeciwwskazań okulistycznych, takich jak jaskra, zaćma, zespół suchego oka, zmiany w dnie oka, odwarstwienie rogówki i przemieszczenie źrenicy.

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Choć przygotowań nie ma wiele, są kluczowe, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. O czym należy pamiętać?

  • Rezygnacja z soczewek – na 4 tygodnie przed zabiegiem nie można stosować opcji twardych, a na 3 tygodnie przed – miękkich.
  • Brak używek na 48h przed zabiegiem – mowa tutaj przede wszystkim o alkoholu i kofeinie.
  • Brak perfum i makijażu – dotyczy dnia zabiegu.

Warto też zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, gdyż laserowa korekcja wzroku może powodować nadwrażliwość na światło.

Jakich efektów można się spodziewać po laserowej korekcji wzroku?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, a wada jest możliwa do korekcji, zabieg ten może przynieść nie tylko wyjątkowo dobre, ale też natychmiastowe korzyści. Pacjent, który przejdzie przez zabieg jednego dnia, kolejnego może już wrócić do pracy – poprawę jakości wzroku zauważy od razu, a rekonwalescencja jest praktycznie niezauważalna. Oczywiście im mniejsza wada wzroku, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia – duże wady wzroku wciąż jednak wiążą się z zauważalną poprawą, która zredukuje potrzebę noszenia okularów i soczewek kontaktowych.


*Nasz serwis prowadzimy hobbystycznie i staramy się dokładać wszelkich starań, aby podane informacje zgadzały się z faktami. Jednak gdyby coś umknęło naszej uwadze i dogłębnemu reaserchowi prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.