W jaki sposób przygotować się do matury z biologii?

Wyniki matury z biologii wpływają na to, czy dostaniesz się na swoje wymarzone studia. Co ważne, rozszerzona matura z biologii i chemii jest wymogiem we wszystkich uczelniach medycznych w naszym kraju. Warto więc przygotować się do niej jak najlepiej. Należy pamiętać o regularnej nauce, jak i korzystaniu z odpowiednich materiałów. W jaki sposób przygotować się do matury z tego przedmiotu?

Matura z biologii – co warto wiedzieć?

Egzamin z biologii złożony jest z części pisemnej w wersji rozszerzonej. Trwa ponad 3 godziny, aczkolwiek możesz skończyć pracę przed czasem. Matura z biologii obejmuje zróżnicowane pytania zamknięte, otwarte, typu prawda/fałsz, interpretacje wykresów, jak i tabele. Jeśli chodzi o zakres tematyczny, to jest on bardzo obszerny. Pytania dotyczą człowieka i jego budowy, metabolizmu, czy ekologii. To szerokie grupy, które w pierwszej kolejności należy opanować. Zadania maturalne będą wymagać od Ciebie pracy z grafiką i tabelkami, analizy problemów, doświadczeń i wykresów, jak i wyciągania wniosków. Nie jest to więc czysta teoria, ale też umiejętność jej zastosowania.

Jak zdać maturę z biologii?

Najważniejsze jest dobre zaplanowanie nauki i rozłożenie jej w czasie. Nigdy, nie należy zostawiać nauki na ostatnią chwilę. Aby przyswoić tak ogromny materiał, trzeba poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Jego brak skutkuje jedynie stresem. Ucząc się, rób własne notatki. Podkreślaj najważniejsze zdania/ wyrazy, tak aby łatwiej było Ci je zapamiętać. Opracuj swój własny sposób nauki. Do każdego tematu podawaj wiele przykładów, gdyż to właśnie na nich opierają się zadania maturalne. Co najważniejsze, cały czas powtarzaj materiał. Rozwiązuj także zadania z poprzednich lat, aby zapoznać się z ich formą. Być może, niektóre z nich pojawią się na egzaminie. Istotne jest też to, aby wybrać odpowiednie repetytorium, obejmujące wszelkie ważne zagadnienia.

Nauka do matury z biologi- z jakich książek korzystać?

Polecana jest zwłaszcza seria podręczników do biologii “Biologia na czasie”. Obejmuje ona wszelkie najważniejsze książki, niezbędne do pracy i przyswojenia wiedzy, takie jak podręczniki, atlasy anatomiczne, materiały multimedialne i karty pracy. Seria obejmuje książki do nauczania biologii podstawowej i rozszerzonej. Są to takie tytuły jak: „Biologia na czasie 1”, „Biologia na czasie 2”, „Biologia na czasie 3”. W przygotowaniach do matury niezbędne okazują się także maturalne karty pracy. Książki z tej serii zostały przygotowane z myślą o najnowszej podstawie programowej i co ważne, ukazują wiedzę w przystępny sposób, nawet jeśli chodzi o zagadnienia z biologii rozszerzonej.

Regularna nauka, powtarzanie materiału i korzystanie z odpowiednich książek to podstawa, aby dobrze przygotować się do matury z biologii i zdać ją jak najlepiej.


*Nasz serwis prowadzimy hobbystycznie i staramy się dokładać wszelkich starań, aby podane informacje zgadzały się z faktami. Jednak gdyby coś umknęło naszej uwadze i dogłębnemu reaserchowi prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.